Jste zde

El Djem

Uprostřed olivovníkových hájů


Jednou z nejcennějích památek na území Tuniska je koloseum v El Djemu (někdy také označován jako El Jem). El Djem leží přibližně v polovině cesty mezi mezi městy Sousse a Sfax,

jeho okolí pokrývají rozsáhlé olivovníkové háje, které zde jsou snad od pradávna, nebo alespoň zde byly již v dobách největší slávy původního starověkého města Thysdru z doby prvního století stojícího na křižovatce obchodních cest.


Místo tragické sebevraždy místního prokonsula


Stavba Kolosea v El Djemu byla zahájeno v roce 230, a to na podnět afrického prokonsula Gordianiho, který byl jmenován v roce 238 římským císařem, v tomtéž roce byla i dokončena stavba kolosea. Gordiani údajně o pár let později spáchal za tragických okolností samovraždu.


Koloseum kdysi a dnes


Stavební materiál, který byl na stavbu kolosea použit, pocházel z dolů nacházejících se třicet kilometrů od místa. Koloseum a místní doly byly podle pověstí spojeny několika podzemními tunely. Délka kolosea byla 138 metrů, šířka 115 metrů. Samotná aréna byla dlouhá 65 metrů a široká 40 metrů. Sedadla v posledních (nejvýše položených) řadách, kde byl prostor pro nejdůležitější a nejvýznamější diváky, byla ve výšce 30 metrů nad zemí. V době římské se v amfiteátru konala známé gladiátorské zápasy. V průběhu 17. století i v koloseu, podobně jako v případě řady dalších památek, začalo docházet k rozkrádání stavebního materiálu, které byly použity při stavbě některých budov ve stejnojmenné vesnici El Djem, ale také na stavbu významným tuniských památek, jako je např. Velká mešita v Kajruánu. Dnes je Koloseum El Djem na se seznamu pomátek organizace UNESCO a i přes velké množství turistů, kteří tuto památku navštíví, působí mnohem klidnějším dojmem než Koloseum v Římě.


Na konci 17. století bylo koloseum v bojích značně poškozeno. Nejlépe se dochovala jižní část stavby. Mimochodem znázornění kolosea v době jeho plného rozkvětu můžete shlédnout na ruční kresbě nacházející se hned za vstupní bránou. Pěkné fotografie kolosea pořídíte z jeho nejvyšších  pater, kdy budete mít jako na dlani nejen arénu, ale i celé okolí. Při své prohlídce nevynechejte návštěvu podzemních chodeb, kterými přicházeli gladiátoři do arény.


Praktické informace


Koloseum je přístupné denně, v letním období od 7 hod. do 19 hod., v zimě od 9 hod. do setmění. Vstupné v roce 2011: 8 dinárů (1 dinár fotoaparát), v ceně je zahrnut i vstup do nedalekého Muzea v El Djemu, ve kterém se nachází cenná sbírka římských mozaik. V letních měsících se v amfiteátru koná mezinárodní hudební festival. Vstupenky v ceně od 20 do 40 dinárů je možné zakoupit v turistických kancelářích v jednotlivých letoviscích na pobřeží.


Z pobřežních turistických letovisek se do El Djemu můžete dostat sběrnými taxíky, které jezdí do El Djemu od ranních hodin (první odjíždí po 6 hod.). Poslední sběrný taxík odjíždí zpět z El Djemu v 19 hod. (v zimním období před setměním). Ze Sousse jezdí do El Djemu také několikrát denně vlak či autobus, jízdné stojí 6 dinárů na osobu. Podobně stojí také cesta sběrným taxíkem z pobřeží (6 až 8 dinárů).


 

Hodnocení: 
Zatím nehodnoceno
TOPlist