Jste zde

Monastirský ribát

Ribát, ochranná pevnost Monastiru, je dnes dokonale zachovaný, ačkoliv některé jeho části pochází z roku 796, kdy zde byl vybudován původní ribát na místě dnešního centrálního dvora a muzea. Později došlo několikrát

k rekonstrukci ribátu, největší z nich v 9. a 11. století, kdy byly původní prostory rozšiřovány a v 17. století, kdy byly dodatečně přistavěny osmiboké věže. Monastirský ribát v sobě jedinečným způsobem spojoval prvky obranné i sakrální. Za jeho zdmi pobývali nejen vojáci, ale také čelní náboženští představitelé města. Byla zde dokonce samostatná část pro ženy s vlastní modlitebnou.


Dříve se do Ribátu vcházelo kteroukoli z jeho čtyř bran po stranách pevnosti, které byly střeženy mohutnými baštami. Dnes se pro vstup do Ribátu používá pouze hlavní vchod na jižní straně. V původní modlitebně Ribátu se dnes nachází Muzeum islámského umění se sbírkou rukopisů Koránu, šperků, mincí, starých map a fotografií města Monastir.


Pokud navštívíte Monastirský ribát a netrpíte závratí, nezapomeňte se podívat z hradeb směrem k moři, je to skutečně pěkný zážitek. Mimochodem za hradbami Monastirského ribátu se natáčely scény k filmu Život Briana či Ježíše Nazaretského.

Hodnocení: 
Zatím nehodnoceno
TOPlist