Jste zde

Monastir

Město Monastir, jehož jméno je odvozováno od řeckého monasterion, což je řecký název pro opevněný klášter, leží nadaleko města Sousse, v jehož stínu stál neprávem po celá staletí. Monastir ležící

v Hammametském zálivu má svou univerzitu, několik významných památek, množství hotelových komplexů a v bezprostřední blízkosti ležící mezinárodní letiště, na kterém přistávají charterové lety cestovních kanceláří.


Ačkoliv je pro místní obyvatelé nezanedbatelným zdrojem příjmu těžba mořské soli, pěstování oliv a dalších druhů ovoce, největším přínosem je turistický ruch, kterému se podřizuje život místních obyvatel. Staré město, medina, však leží mimo centrum turistického dění, a dodnes si dochovalo svůj původní starobylý ráz.


Počátky dějin města Monastir sahají do doby Féničanů, kteří na tomto místě založili obchodní přístav s názvem Rous Penna, který byl později, za vlády Římanů přejmenován na Ruspina. Za vlády Julia Caesara, který se ve městě usídlil v roce 46, se stal Monastir hlavním centrem severní Afriky. Během Caesarovy nadvlády byla kolem celého Monastiru vybudována trojitá ochranná zeď. V době osmanské nadvlády se z Monastiru stala téměř nedobytná pevnost. Ve středověku Monastir rovněž poskytoval útočiště pirátům. Svůj věhlas ztratil za nadvlády Francouzů, kdy začal jeho význam postupně upadat, až se z něj stala pouze malá rybářská vesnice. To se změnilo v minulém století díky nejslavnějšímu monastirskému rodákovi, Habibu Bourguibovi, který se stal prezidentem Tuniska.


Historické jádro Monastiru je malebné, plné úzkých uliček, kavárniček či restaurací, ale také starobylých i novějších domů, ve kterých žije přibližně 70 tisíc obyvatel.

Hodnocení: 
Zatím nehodnoceno
TOPlist