Jste zde

Mahdia

Mahdia je malebným střediskem na tuniském břehu Středozemního moře. Rozkládá se na úzkém poloostrově a přilehlého pobřeží pevniny. Kolem poloostrova vedou dvě ulice, po kterých se můžete jen tak bez cíle procházet a obdivovat jedinečné pohledy na azurově modré moře.

Město Mahdia bylo založeno na počátku 9. století chalífou, který byl znám pod přezdívkou El Mahdi, odtud také pochází název města. Tehdejší město obklopovaly zdi až 10 metrů široké, z nichž se již mnoho nedochovalo. Když se jeho zakladatelé z města po několika desetiletích odstěhovali, začalo město prosperovat a ve středověku bylo jedním z nejbohatších měst na pobřeží.


Medina


Z domů za hradbami starého města ležícího na poloostrově se jejich obyvatelé již dávno odstěhovali do modernějších obydlí na přilehlém pobřeží západním směrem od vstupní brány do Mediny. Na konci poloostrova se nachází malý maják. Je odtud nádherný pohled na mořskou hladinu. Za hradbami Mediny se konají každý pátek trhy.


Skifa Kahla


Skifa Kahla je jedinou památkou, která se dochovala z doby založení Mahdie. Tato velkolepá vstupní brána do Mediny je jednou z nejkrásnějších v celém Tunisku a její fotografii najdete snad ve všech propagačních materiálech této nádherné země. Původně byla součástí vstupu také padací mříž, která měla ochránit příslušníky vládnoucí vrsty žijcí za hradbami mediny před nechráněnými návštěvníky.


Muzeum


Malé muzeum (jižně od Skifa Kahla) nabízí návštěvníkům několik zajímavých sbírek. Vstupné jsou 4 dináry, otevírací doba je od 9 hod. do 16 hod. (v zimě do 19 hod. ale s přestávkou mezi 13. hod. a 15. hod.). Uvidíte zde sbírky mincí, místních krojů, ale také lamp, které osvětlovaly chodby amfiteátru v El Djem. Z muzea se můžete dostat na bránu Skifa Kahla, odkud je pěkný pohled na celou Medinu.


Další památky


Borj El Kebir, pevnost stojící na nejvyšším bodě Mahdijské mediny nabízí pěkný výhled do okolí (vstupné 1,5 dináru). Velká mešita, která v Mahdii stávala již od počátku 9. století, byla zničena Španěly, kteří v polovině 16. století vyhodili do povětří část městský hradeb. Současná mešita byla později postavena přesně podle vzoru původní.


Doprava v Mahdii


Zóna hotelů se táhne po pobřeží přibližně do vzdálenosti 5 kilometrů od centra Mahdie. Taxíkem se z hotelu (podle vzdálenosti od centra) do centra Mahdie dopravíte za 3 až 5 dinárů. Vlakové nádraží v Mahdii se nachází západně od přístavu. Několikrát za den jezdí vlaky do města Monastir (1 hodina, 3 dináry) a do Sousse (necelé dvě hodiny, 5 dinárů). Stanoviště sběrných taxíků (louage) se nachází za vlakovým nádražím (cca 15 min. pěšky), odkud odjíždí sběrná taxi do Sousse, Monastiru, El Djemu a Tunisu.

Hodnocení: 
Zatím nehodnoceno
TOPlist