Jste zde

Guellala, hrnčířské centrum ostrova Djerba

Vešnička Guellala se nachází v jižní části ostrova Djerba. Na jejím místě stávalo starověké město Haribus, což v překladu znamená

hrnec. Již od dávných dob v Guellale bydleli hrnčíři, jejichž umělecký talent byl znám i za hranicemi země. Od dávných dob pracují denně se starým hrnčířským kruhem a své zboží prodávají do celého světa.


Dnes žije v Guellale přibližně čtyři sta místních rodin, kteří jsou skutečnými mistry svého řemesla. V Guellale se hovoří převážně berberským dialektem. V 19. století, kdy jednotlivé vesničky a městečka na Djerbě musely odvádět sultánovi vysoké daně, získala Guellala výjimku a daně mohla odvádět ve formě naturálií (keramických výrobků). V každém rodinném obchůdku, ve kterém si turisté mohou keramiku z Djerby zakoupit, najdete nejrůznější výrobky od malých mističek, talířků až po velké nádoby a amfóry. Až budete nakupovat, nezapomínejte na to, že se jedná o těžké výrobky, které značně zatíží Váše rodinné zavazadlo.


Pokud zavítáte do některého obchodu, určitě Vás jeho majitel dovede i do části, kde Vám zruční členové rodiny představí výrobu jednoduchých keramických výrobků na hrnčířském kruhu. V mnoha případech budete mít příležitost si toto těžké řemeslo i sami vyzkoušet.


Pokud se místních v Guellale zeptáte, určitě Vám popíšou cestu k jednomu berberskému muži, který Vás zavede ke starému podzemnímu lisu na olivy či Vám vysvětlí, jak se Ali Baba a jeho čtyřicet loupežníků mohli ukrýt v úzkých amforách.


Dva kilometry východně od městečka Guellala se nachází velká bílá budova na vršku malého kopce, ve které se nachází muzeum, které je otevřeno denně od 7.00 do 20.00 hod. (v zimním období od 8.00 do 18.00 hod.). Vstupné je 5 dinárů. V muzeu se nachází několik figurín oblečených do tradičního djerského kroje. Další jsou oblečeny do svatebního a jiné naopak zachyceny při nejdůležitějších životních obřadech. Asi jeden a půl kilometru jižně od Guellay stojí pěkná mešita pocházející z 15. století.

Hodnocení: 
Zatím nehodnoceno
TOPlist