Jste zde

Djerba (Džerba) - Oddysseův ostrov

Ostrov Djerba je rájem turistů a relativně blízkým a cenově dostupným exotickým ostrovem. Ostrov je znám svými dlouhými širokými písečnými plážemi s pozvolným vstupem do moře a s příznivým podnebím, které umožňuje téměř celoroční rekreaci.

Ostrov Djerba, můžete najít ve starších mapách pod názvem Malá Syrta, leží v jižní části Gábeského zálivu a se svými 520 km2je největším ostrovem severní Afriky. Ostrov Djerba je téměř plochý, nenajdete zde žádné hory či pahorky, dokonce i ta největší vyvýšenina na ostrově nedaleko vesničky Guellala dosahuje výšky pouhých 50 metrů nad mořem. Na severu ostrova se nachází hlavní město Houmt Souk, na severovýchodě pás hotelových komplexů. Ve vnitrozemí ostrova se nachází několik menších měst a vesnic. Pokud budete mít příležitost a budete vnitrozemím ostrova projíždět, všimněte si pozorně, jak se místní obyvatelé starají o svou půdu. V každé části ostrova najdete několik rozsáhlých olivovníkových hájů, jejichž kořeny sahají do dávné minulosti. 


Pověst o Odysseovi


Asi žádný z turistických průvodců, ať již těch knižních či skutečných, kteří Vás budou při Vašich výletech po Djerbě doprovázet, se nezapomenou zmínit o tom, že právě ostrov Djerba je bájným ostrovem Lotofágů. Ačkoliv tato skutečnost není potvrzena, je velmi pravděpodobná.


"Vypluli znovu v naději, že se přiblíží k domovu, ale divoký vítr je opět zanesl k neznámému břehu. Vystoupili na souš, nabrali čerstvé pitné vody a Odysseus vyslal tři plavce na výzvědy, jací lidé tu žijí. Plavci se dlouho nevraceli, a proto se za nimi vydal sám. Obával se, že se jeho druhům přihodilo něco zlého. Brzy však poznal, proč se nevracejí. Pevnina, u které řecké lodě zakotvily, byla zemí Lotofágů. Lotofágové každého cizince vlídně přijali a nabídli mu svůj pokrm, sladký plod lotosu. Kdo okusil tohoto skvělého jídla, nechtěl se vrátit a do smrti si přál žít v zemi Lotofágů. Ubozí plavci, vyslaní Odysseem, okusili plodu lotosu a bránili se návratu. Musili je odvést násilím a spoutané položit na dno lodě. Pouta jim sňali teprve tehdy, když země Lotofágů zmizela z dohledu..."
zdroj: Eduard Petiška: Staré řecké báje a pověsti

Hodnocení: 
Průměr: (2 hlasy)
TOPlist