Jste zde

Tajemné ruiny Gede

Nedaleko pobřežních letovisek Malindi a Watamu na severním pobřeží Keni, na okraji pralesa Arabuko-Sokoke se nachází ruiny města Gede opředeného mnoha legendami. Město v pralese stávalo již v době připlutí Vasco da Gamy

ke keňskému pobřeží, přesto však zůstalo portugalcům utajeno, což je velkou záhadou, neboť se Gede nachází ve vzdálenosti přes 15 kilometrů od pobřežního města Malindi.


Ruiny Gede mají svou zvláštní, tajemnou atmosféru. Místní lidé se místu vždy vyhýbali, a to i v době největší slávy města, které bylo z neznámých důvodů opuštěno v průběhu 17. století. Svého znovuobjevení se dočkalo až s příchodem turistů v polovině minulého století. V průběhu minulých století celá oblast natolik zarostla, že na ruiny téměř nedopadají sluneční paprsky.


Původní město Gede, jehož obyvatelé obchodovali i s kupci za zámoří, se rozprostíralo na necelých 50 akrech. Jeho luxusnější část, tzv. Kamenné město, se rozkládala na severu a v 16. století byla obehnána kamennou zdí, zatímco v ostatních městských částech se nacházela obydlí chudší vrsty jeho obyvatel. Jednotlivé budovy byly pouze jednopodlažní. Nejznámější dochovanou částí je vstupní brána paláce. Město mělo také několik mešit, přičemž nejznámější z nich, Velká mešita, měla i minbar (obdoba kazatelny), což bývalo v této oblast velmi ojedinělé. Do dnešní doby se dochovalo také několik pěkných náhrobků. V malém místním muzeum můžete shlédnout některé ze zdejších nálezů, které dokládají intenzivní vztahy s okolím a zámořím. Protože je místo součástí pralesa, můžete tu najít některé druhy místních živočichů, z nichž nejpočetněji jsou zastoupeny malé drzé opičky.


Nedaleko vstupu do areálu Gede se nachází motýlí farma Kipepeo, ve které se její zaměstnanci starají o vzácné druhy motýlů, kteří jsou určeni pro export.


K rozvalinám Gede se dostanete taxíkem z Malindi či Watamu. Můžete jet také autobusem či matatu a požádat řidiče, aby Vám zastavil u křižovatky u Gede, odkud je to přibližně 15 minut chůze k areálu ruin.

Hodnocení: 
Průměr: (1 hlas)
TOPlist