Jste zde

Masai Mara

Masai Mara je nejznámější přírodní rezervací v Keni. Nachází se v jihozápadní části tohoto nádherného afrického státu. Název rezervace je odvozen od jména obyvatel žijících na tomto území, od Masajů. Masajové, kteří původně žili na území Keni a byli vždy kladli velký odpor kolonizátorům afrického území, byli po několika ranách osudu (dobytčí mor, neštovice, hladomor) na konci 19. století násilně přesídleni do rezervace Masai Mara.

Zatímco v době svého vzniku, v polovině minulého století, se přírodní rezervace Masai Mara rozkládala na území „pouhých“ 500 km, dnes se rozkládá na více než 1 500 km. Nejvyšší sezóna je v Masai Mara v době Vánočních svátků a Silvestra nebo v měsících červenec a srpen, kdy dochází k hromadnému přesunu zvířat z národního parku Serengeti v Tanzánii. Převážnou část území pokrývají rozsáhlé travnaté pláně. Rezervací protékají řeky Talek a Mara, které zajišťují dostatečnou zásobu vody. Pitnou vodu je lépe si s sebou do rezervace již přivést. Masai Mara je přístupná letecky z Nairobi nebo Mombasy, či autobusem nebo automobilem (s náhonem na všechna čtyři kola, s jiným to raději ani nezkoušejte). Vstupné do rezervace je relativně vysoké, a to 70 USD za dospělou osobu. Cena fakultativních zájezdů na safari zakoupených přímo na místě v turistických letoviscích na pobřeží Keni se pohybuje od 500 do 1000 Eur.

Turisté se mohou po rezervaci pohybovat pouze po vyznačených cestách, v průběhu safari v srdci rezervace zůstávají téměř po celou dobu v jeepech určených pro max. 8 osob se střechou, kterou lze odsunout a pořídit jedinečné záběry divokých zvířat. Na rozsáhlých pastvinách můžete pozorovat stáda zeber, buvolů, nosorožců, antilop, žiraf, ale také lvy, slony, pštrosy, levharty, nosorožce a mnoho dalších původních zvířat afrického kontinentu. V řekách můžete spatřit krokodýly či hrochy.

Na programu organizovaných safari bývají také prohlídky vesniček Masajů, kteří Vám rádi za peníze, ač se jinak neradi fotí, zapózují při svých každodenních činnostech.

Uprostřed divukrásné přírody se nachází několik kempů, ve kterých bývají ubytováni účastníci safari. Za zmínku stojí např. Entim Camp nebo Naibor Camp. Ač se to zdá téměř neuvěřitelné, některé z nich Vám nabídnou téměř obdobný luxus jako světoznámé hotely. Na druhou stranu, ve kterém z hotelů by se Vám po zahradě promenádovaly žirafy nebo zebry nebo Vás ráno budil řev hrochů? Oblast Masai Mara se nachází v nadmořské výšce v rozmezí 1 500 – 2 200 n.m. Nejtepleji je zde v měsících prosinec a leden, kdy se denní teploty pohybují okolo 30 °C. Období dešťů trvá od dubna do května a od konce října do začátku prosince. V jeho průběhu se někdy stává, že jsou silnici téměř nesjízdné. Pokud Vám to peněženka dovolí nenechte si ujít let balónem nad rezervací. Masai Mara je nejkrásnější rezervací na území Keni, v žádné jiné přírodní rezervaci či národním parku v Keni nespatříte tolik zvířat. Nejlepším časem pro návštěvu je doba, kdy do Masai Mara migrují zvířata z jihu, tj. od konce června do srpna.

Hodnocení: 
Zatím nehodnoceno
TOPlist